ARCHIVE //   2017   / 2016   /   NYC 2015   /   VENICE 2015   /   2014   /   2013   /   2012   /   2011   /   2010   /   2009

Schedule

 

This schedule is in formation and subject to change.

 

Thursday, September 28

 

8:00PM – 11:00PM //
Kick-Off Party

The Power Plant
231 Queens Quay West
Toronto, Ontario M5J 2G8
Canada

 

 

Day One: Friday, September 29

 

 

Presentations at Koerner Hall

 

10:00 AM //
INTRODUCTIONS

Land Acknowledgment
Garry Sault, Ojibway Elder, Storyteller, Mississaugas of the New Credit First Nation

 

Welcoming Remarks
Gaëtane Verna
Nato Thompson

 

 

10:30 AM //
SECTION 1: LAND

Beyond extractive capitalism, we may imagine multiple material, social, affective and spiritual relations to “land.” Presenters in this section address themes of colonialist and capitalist accumulation by dispossession; indigenous land epistemologies; environmental justice in a more-than-human world; and questions of refugeeism, hospitality, borders and belonging.

Framer: Wanda Nanibush (Canada)
Huhana Smith (New Zealand)
Bouchra Khalili (France/Morocco)
Postcommodity (US)
 

11:30 AM //
CONVERSATION

Coco Fusco (US)
Elvira Dyangani Ose (Spain/London)

 

11:55 PM //
SECTION 2: LOVE and LIVING

The realm of everyday practice is a space for resistance. Artists and storytellers in this section speak to the generative power of the “ordinary” and of loving actions and affects. They consider how a radical politics of care; queer forms of kinship and worldmaking; and alternative modes of re-membering, witnessing and healing embody decolonial praxis.

Framer: Syrus Marcus Ware (Canada)
Kent Monkman (Canada)
Wael Shawky (Egypt)
Crack Rodriguez (El Salvador)
Máret Ánne Sara (Norway)
 

 

1:30 PM //
LUNCH

 

 

2:45 PM //
KEYNOTE

Gayatri Chakravorty Spivak (India/US)
 

 

3:15 PM //
STATEMENT: STANDING ROCK

Cannupa Hanska Luger (US)

 

 

3:25 PM //
SECTION 3: LABOR

Precarity is a defining feature of late capitalism. Presenters in this section speak to the conditions of urban and rural marginality, austerity politics, anticapitalist organizing and emergent modes of assembling, solidarity and collectivity.

Framer: Carlos Marentes (US)
Carol Condé and Carl Beveridge (Canada)
María Magdalena Campos-Pons (Cuba)
Tings Chak (Canada)

 

 

4:25 PM //
BREAK

 

 

4:40 PM //
PERFORMANCE

Allora and Cazadilla (US/Puerto Rico)

 

 

4:55 PM //
STATEMENT: TURKEY

Vasif Kortun (Turkey)

 

 

5:05 PM //
CONVERSATION

Chto Delat (Russia)
Nato Thompson (US)

 

 

5:25 PM //
SECTION 4: LIBERTY

Now is the moment for transnational movements of solidarity, especially in the face of the global turn to the right. Presenters in this section address the politics and aesthetics of revolutionary praxis, the grammars of (neo)coloniality, and the possibilities for anticapitalist organizing, antiracist solidarity, and queer and trans liberation.

Framer: Srećko Horvat (Croatia)
Sylvia McAdam (Canada)
Nabil al-Raee (Palestine)
Kinana Issa (Canada/Syria)
 

6:35 PM //
CLOSING REMARKS

Nasim Asgari (Tehran-born, Toronto-based poet and artist)
 

8:00 PM – 2:20 AM //
DANCE PARTY

Queer City: Book Launch & Dance Party, hosted by Musagetes and ArtsEverywhere at the Glad Day Bookshop (499 Church St, Toronto).

 

 

 

 

Day Two: Saturday, September 30

 

 

Breakout Sessions at The Art Gallery of Ontario

 

11:00 AM //
SESSION 1

 

Discussions

Access in Transition

Led by The Access Coalition of Toronto

 

Outside the Silos: Art Practices as Environmental Justice

Led by Honor Ford-Smith, Andil Gosine and Lisa Myers

 

Nuclear Hallucinations

Led by SAVAC (South Asian Visual Arts Centre)

 

On Hospitality: A Conversation over Tea

Led by Lisa Hirmer

 

The Bias Bull-Eyes: Workshopping Oppression Awareness

Led by Shaista Latif, Pamila Matharu, Esmaa Mohamoud and Lisa Deanne Smith

 

Collaboration, Youth and Connection: Drawing and Tour

Led by Alexa Hatanaka and Patrick Thompson (PA System, Embassy of Imagination)

 

The Entangled Gaze

Led by Gerald McMaster and Andrew Hunter

 

Unsettling Settlers: Intervention and Board Game

Led by Golboo Amani

 

Can the Exiled Seek Refuge?

Led by Vasif Kortun

 

Cultural Resistance

Led by María Magdalena Campos-Pons

 

(Re-)Positioning Toronto Chinatowns with Chinese Canadian Art

Led by Henry Heng Lu, Shellie Zhang, Morris Lum, Alvis Parsley

 

 

12:00 PM //
LUNCH

 

1:30 PM //
SESSION 2

 

An Activist, Librarian and VR Creator Walk into a Bar

Led by CFC Media Lab and the Toronto Public Library

 

In Conversation: Becoming an Accomplice

Led by Maria Hupfield, Siku Allooloo, Jaskiran Dhillon

 

Unprogrammability: A Discussion on the Ethics and Aesthetics of Working Out of Context

Led by Indu Vashist (SAVAC), Amy Fung, Sharlene Bamboat

 

We Curate, We Critique: Strategies of Anti-Black Resistance

Led by the We Curate, We Critique Collective

 

AAFG: Bring Soup Love

Led by Angry Asian Feminist Gang

 

Carded: An Illustrated Journey into the Police Discipline System in Toronto

Led by Jon Olbey and Bryant Greenbaum

 

Walking the Talk: Is Real Change Possible or Do Words Get in the Way?

Led by Leah Snyder, Cheryl L’Hirondelle, Camille Turner

 

Why Indigenous Knowledge Matters: Creating New Moral Fabrics in Settler Colonial Societies

Led by Christine Migwans and presented by Feminist Art Museum

 

Behind the Scenes of the Activist Portrait Series

Led by Syrus Marcus Ware

 

Mātauranga Māori Art, Design and Science: Exhibitions as Tools for Addressing Climate Change Impacts

Led by Huhana Smith

 

Cabaret Crusades

Led by Wael Shawky and Q&A with Sean O’Neill

 

2:30 PM //
BREAK

 

3:00 PM //
SESSION 3

 

Cloud Party

Led by Diane Borsato

 

Negotiating Home in Crisis Times: A Collective ‘Zine Dialogue

Led by Chris Cavanagh

 

Re-Imagining Liberation: Women of Color and Reflective Storytelling

Led by This is Worldtown

 

Ghost Intimacies: MICE Magazine Issue 3 Launch and Reading

Led by MICE [Moving Image Culture Etc.]

 

Face Value: A Conversation on the Aesthetics of Believability

Led by Alok Vaid-Menon, Barak Ade Soleil and Fallon Simard, presented by Whippersnapper Gallery

 

In Our Own Words: Revisiting the Black Lexicon through Poetry

Led by Phillip Dwight Morgan

 

Rasta Pasta: A Group Feast and Discussion

Led by Emelie Chhangur

 

Art as Resistance: Bridging Arts and Anti-Oppressive Practice

Led by Zahra Komeylian and Ala’ Al-Thibeh

 

Creative Revolutions, Creating Homelands

Led by Cannupa Hanska Luger, Wanda Nanibush, and Sylvia McAdam

 

The Revolutionary Force of the Past

Led by Bouchra Khalili

 

 

4:30 PM //
CLOSING CEREMONY

By Public Studio

 

7:00 PM //
NUIT BLANCHE

A Monument to the Century of Revolutions for Nuit Blanche Toronto at Nathan Phillips Square